BOKT “Embafinans” QSC 2023-cü ilin birinci yarısı (yanvar-iyun) üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
“Embafinans” 2023-cü ilin ilk 6 ayını 2 milyon 82 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Təşkilatın xalis mənfəəti 294 min manat və ya 16% artıb.
Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artmasından qaynaqlanır. Belə ki, “Embafinans”ın faiz gəlirləri 2023-cü ilin ilk 6 ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 35% artaraq 5 milyon 611 min manat, haqq və komissiya gəlirləri isə 27% artaraq 1 milyon 119 min manata yüksəlib.
KREDİT PORTFELİ 50 MİLYON MANATI AŞIB
“Embafinans” kreditlərinə marağın olduğunu kredit portfelinin artması da təsdiq edir. 30 İyun 2022-ci il tarixi ilə müqayisədə, Təşkilatın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 18 milyon 90 min manat və ya 53% artaraq 30 iyun 2023-cü il tarixində 52 milyon 111 min manata çatıb.
TƏŞKİLAT BÖYÜYÜB
Müqayisə olunan dövrdə BOKT “Embafinans”ın cəmi aktivləri 48% artaraq 56 milyon 679 min manata yüksəlib.
30 İyun 2023-cü il tarixində “Embafinans” 15 milyon 411 min manat cəmi kapitala malik olub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4% çoxdur.
Xatırladaq ki, Bank Olmayan Kredit Təşkilatı “Embafinans” QSC 2022-ci ili 3 milyon 170 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdur.”Embafinans”ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər) 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 11 milyon 888 min manat və ya 45,7% artaraq 37 milyon 890 min manata çatmışdı. Ötən il “Embafinans”ın cəmi aktivləri 10 milyon 995 min manat və ya 34% artaraq 43 milyon 415 min manata yüksəlmişdi.

“Embafinans” объявило свои финансовые показатели за первое полугодие 2023 года (январь-июнь).
“Embafinans” завершила первые 6 месяцев 2023 года с чистой прибылью в размере 2 млн 82 тыс. манатов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года чистая прибыль организации увеличилась на 294 тысячи манатов или на 16%.
ИХ ДОХОД РОСТ
Увеличение чистой прибыли связано с увеличением выручки. Так, за первые 6 месяцев 2023 года процентный доход «Embafinans» увеличился на 35% до 5 млн 611 тыс. манатов, а комиссионный доход увеличился на 27% до 1 млн 119 тыс. манатов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. год.
КРЕДИТНЫЙ ПОРТФЕЛЬ ПРЕВЫШАЕТ 50 МЛН МАНАТОВ
Интерес к кредитам «Embafinans» подтверждается и ростом кредитного портфеля. По сравнению с 30 июня 2022 года кредитный портфель Организации (кредиты, выданные клиентам) увеличился на 18 миллионов 90 тысяч манатов или 53% и на 30 июня 2023 года достиг 52 миллионов 111 тысяч манатов.
ОРГАНИЗАЦИЯ ВЫРОСЛА
За сопоставимый период совокупные активы Embafinans увеличились на 48% до 56 млн 679 тыс. манатов.
На 30 июня 2023 года общий капитал “Embafinans” составлял 15 миллионов 411 тысяч манатов, что на 4% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Следует отметить, что ЗАО «Небанковская кредитная организация «Embafinans» завершила 2022 год с чистой прибылью в размере 3 млн 170 тыс. манатов. 2021г. тыс. манатов или увеличилась на 45,7% и составила 37 млн ​​890 тыс. манатов. В прошлом году совокупные активы “Эмбафинанс” увеличились на 10 миллионов 995 тысяч манатов или на 34% до 43 миллионов 415 тысяч манатов.
“Embafinans” предлагает потребительские и бизнес-кредиты на выгодных условиях, с индивидуальным подходом к каждому клиенту и минимальными сроками оформления.