BOKT “Embafinans” QSC 2023-cü ilin birinci yarısı (yanvar-iyun) üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
“Embafinans” 2023-cü ilin ilk 6 ayını 2 milyon 82 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Təşkilatın xalis mənfəəti 294 min manat və ya 16% artıb.
Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artmasından qaynaqlanır. Belə ki, “Embafinans”ın faiz gəlirləri 2023-cü ilin ilk 6 ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 35% artaraq 5 milyon 611 min manat, haqq və komissiya gəlirləri isə 27% artaraq 1 milyon 119 min manata yüksəlib.
KREDİT PORTFELİ 50 MİLYON MANATI AŞIB
“Embafinans” kreditlərinə marağın olduğunu kredit portfelinin artması da təsdiq edir. 30 İyun 2022-ci il tarixi ilə müqayisədə, Təşkilatın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 18 milyon 90 min manat və ya 53% artaraq 30 iyun 2023-cü il tarixində 52 milyon 111 min manata çatıb.
TƏŞKİLAT BÖYÜYÜB
Müqayisə olunan dövrdə BOKT “Embafinans”ın cəmi aktivləri 48% artaraq 56 milyon 679 min manata yüksəlib.
30 İyun 2023-cü il tarixində “Embafinans” 15 milyon 411 min manat cəmi kapitala malik olub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4% çoxdur.
Xatırladaq ki, Bank Olmayan Kredit Təşkilatı “Embafinans” QSC 2022-ci ili 3 milyon 170 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdur.”Embafinans”ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər) 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 11 milyon 888 min manat və ya 45,7% artaraq 37 milyon 890 min manata çatmışdı. Ötən il “Embafinans”ın cəmi aktivləri 10 milyon 995 min manat və ya 34% artaraq 43 milyon 415 min manata yüksəlmişdi.

BOKT “Embafinans” JSC announced its financial indicators for the first half of 2023 (January-June).
“Embafinans” completed the first 6 months of 2023 with a net profit of 2 million 82 thousand manats. Compared to the same period last year, the net profit of the Organization increased by 294 thousand manats or 16%.
The increase in net profit is due to the increase in revenues. Thus, in the first 6 months of 2023, the interest income of “Embafinans” increased by 35% to 5 million 611 thousand manats, and the fee and commission income increased by 27% to 1 million 119 thousand manats compared to the same period last year.
LOAN PORTFOLIO EXCEEDS 50 MILLION MANAT
Interest in “Embafinans” loans is also confirmed by the growth of the loan portfolio. Compared to June 30, 2022, the Organization’s loan portfolio (loans granted to customers) increased by 18 million 90 thousand manats or 53% and reached 52 million 111 thousand manats on June 30, 2023.
THE ORGANIZATION HAS GROWN
During the comparable period, the total assets of BOKT “Embafinans” increased by 48% to 56 million 679 thousand manats.
On June 30, 2023, “Embafinans” had a total capital of 15 million 411 thousand manats, which is 4% more than the same period last year.
It should be noted that the Non-Bank Credit Institution “Embafinans” CJSC ended 2022 with a net profit of 3 million 170 thousand manats. The loan portfolio of Embafinans (total loans granted to customers) in 2022 was 11 million 888 in 2022 compared to 2021. thousand manats or increased by 45.7% and reached 37 million 890 thousand manats. Last year, the total assets of “Embafinans” increased by 10 million 995 thousand manats or 34% to 43 million 415 thousand manats.
BOKT “Embafinans” CJSC offers consumer and business loans with favorable conditions, individual approach to each client and minimum clearance time.