“Yaşıl Marafon 2022” ağacəkmə kampaniyası çərçivəsində
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Ümumrespublika Yaşıllaşdırma Marafonu” (“Yaşıl Marafon”) çərçivəsində ölkə üzrə növbəti ağacəkmə aksiyası bu gün Müşfiqabad qəsəbəsində keçirilib.
IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyasına Azərbaycan Mərkəzi Bankının təşəbbüsü ilə ölkədə fəaliyyət göstərən maliyyə Assosiasiyaları – Azərbaycan Banklar Assosiasiyası, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası, Azərbaycan Fintex Assosiasiyası və Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyasının və üzvlərinin rəhbərliyi və o cümlədən kollektivi qoşulub. Qeyd olunan tədbirdə BOKT Embafinans QSC də iştirak edib və ölkəmizin yaşıllanmasına öz töhvəsini verib. Qeyd edək ki, bu tədbir Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə adıçəkilən Assosiasiyalar arasında ölkədə yüksək keyfiyyətli ekoloji mühitin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə dəstək göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair 22 fevral 2022-ci il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçirilir.
Aksiya zamanı 8 hektar ərazidə Abşeron yarımadasının torpaq-iqlim şəraitinə uyğun 6000-ə yaxın Eldar şamı və zeytun ağacı əkilib.

В рамках акции «Зеленый марафон 2022» по озеленению
По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, основателя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой сегодня в поселке Мушфигабад в рамках «Всероссийской Республиканский экологический марафон» («Зеленый марафон»).
В масштабной акции по посадке деревьев, организованной совместно общественным объединением IDEA, Министерством экологии и природных ресурсов и по инициативе Центрального банка Азербайджана, приняли участие действующие в стране финансовые ассоциации – Ассоциация банков Азербайджана, Ассоциация страховщиков Азербайджана, Азербайджан Ассоциация Микрофинансирования, Азербайджанская Ассоциация Финтех и Ассоциация Участников Фондового Рынка Азербайджана и члены руководства и включая команду присоединились. ЗАО «БОКТ Эмбафинанс» также приняло участие в упомянутом мероприятии и внесло свой вклад в экологизацию нашей страны. Следует отметить, что данное мероприятие проводится в рамках подписанного 22 февраля 2022 года Меморандума о взаимопонимании между Министерством экологии и природных ресурсов и вышеуказанными Ассоциациями о сотрудничестве в сфере оказания поддержки мер, реализуемых в направление создания качественной экологической среды в стране.
В ходе акции было посажено около 6000 эльдарских сосен и оливковых деревьев на площади 8 га, подходящей для почвенно-климатических условий Апшеронского полуострова.