“Yaşıl Marafon 2022” ağacəkmə kampaniyası çərçivəsində
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Ümumrespublika Yaşıllaşdırma Marafonu” (“Yaşıl Marafon”) çərçivəsində ölkə üzrə növbəti ağacəkmə aksiyası bu gün Müşfiqabad qəsəbəsində keçirilib.
IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyasına Azərbaycan Mərkəzi Bankının təşəbbüsü ilə ölkədə fəaliyyət göstərən maliyyə Assosiasiyaları – Azərbaycan Banklar Assosiasiyası, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası, Azərbaycan Fintex Assosiasiyası və Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyasının və üzvlərinin rəhbərliyi və o cümlədən kollektivi qoşulub. Qeyd olunan tədbirdə BOKT Embafinans QSC də iştirak edib və ölkəmizin yaşıllanmasına öz töhvəsini verib. Qeyd edək ki, bu tədbir Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə adıçəkilən Assosiasiyalar arasında ölkədə yüksək keyfiyyətli ekoloji mühitin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə dəstək göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair 22 fevral 2022-ci il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçirilir.
Aksiya zamanı 8 hektar ərazidə Abşeron yarımadasının torpaq-iqlim şəraitinə uyğun 6000-ə yaxın Eldar şamı və zeytun ağacı əkilib.

Within the framework of the “Green Marathon 2022” tree planting campaign
On the initiative of Leyla Aliyeva, the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of the IDEA Public Union, the next tree-planting action across the country was held today in Mushfigabad settlement within the framework of the “All-Republic Greening Marathon” (“Green Marathon”).
The large-scale tree planting action jointly organized by the IDEA Public Union, the Ministry of Ecology and Natural Resources and the initiative of the Central Bank of Azerbaijan was attended by financial associations operating in the country – Azerbaijan Banks Association, Azerbaijan Insurers Association, Azerbaijan Microfinance Association, Azerbaijan Fintech Association and the Association of Azerbaijan Stock Market Participants and members. management and including the team joined. BOKT Embafinans CJSC also participated in the mentioned event and contributed to the greening of our country. It should be noted that this event is carried out within the framework of the Memorandum of Understanding signed on February 22, 2022 between the Ministry of Ecology and Natural Resources and the aforementioned Associations on cooperation in the field of providing support for the measures implemented in the direction of creating a high-quality ecological environment in the country.
During the campaign, about 6,000 Eldar pines and olive trees were planted on an 8-hectare area suitable for the soil and climate conditions of the Absheron peninsula.