“BOKT Embafinans” uğurlarını davam etdirir, ötən ilin xalis mənfəəti artıb
“BOKT Embafinans” QSC 2021-ci ili 3 milyon 335 min 610 manat xalis mənfəət ilə başa vurub. QSC 2020-ci ili 2milyon 829 min 413 manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “BOKT Embafinans”ın xalis mənfəəti 506 min 197 manat və ya 17,9% artıb.
Marja.az təşkilatın audit olunmuş maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, ötən il “BOKT Embafinans”ın faiz gəlirləri 9 milyon 626 min 587 manat, haqq va komissiya gəlirləri 177 min 549 manat təşkil edib. 2020-ci ildə təşkilatın faiz gəlirləri 10 milyon 88 min 437 manat, haqq va komissiya gəlirləri isə 217 min 166 manat təşkil etmişdi. Faiz, inzibati xərclərinin və kredit zərərləri üzrə ehtiyata ayırmanın azalması hesabına “BOKT Embafinans”ın xalis mənfəətində artım baş verib.
Ötən il “BOKT Embafinans”ın cəmi gəlirləri 9 milyon 804 min 136 manat, cəmi xərcləri isə 6 milyon 468 min 526 manat təşkil edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2020-ci ildə şirkətin cəmi gəlirləri 10 milyon 331 min 103 manat, cəmi xərcləri 7 milyon 501 min 690 manat təşkil etmişdi.
2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “BOKT Embafinans”ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 2 milyon 39 min 790 manat və ya 8,5% artaraq 26 milyon 1 min 713 manata çatıb. Ötən il “BOKT Embafinans”ın cəmi aktivləri isə 4,6% artaraq 32 milyon 418 min 700 manata yüksəlib.

“BOKT Embafinans” CJSC ended 2021 with a net profit of 3 million 335 thousand 610 manats. QSC closed 2020 with a net profit of 2 million 829 thousand 413 manats. Thus, compared to 2020, the net profit of BOKT Embafinans in 2021 increased by 506 thousand 197 manats or 17.9%.
Referring to the organization’s audited financial indicators, Marja.az informs that last year the interest income of BOKT Embafinans was 9 million 626 thousand 587 manats, and the fee and commission income was 177 thousand 549 manats. In 2020, the organization’s interest income was 10 million 88 thousand 437 manats, and fee and commission income was 217 thousand 166 manats. There was an increase in the net profit of “BOKT Embafinans” due to the decrease in interest, administrative expenses and provision for loan losses.
Last year, the total income of “BOKT Embafinans” was 9 million 804 thousand 136 manats, and the total expenses were 6 million 468 thousand 526 manats. For comparison, let’s note that in 2020, the total income of the company was 10 million 331 thousand 103 manats, and the total expenses were 7 million 501 thousand 690 manats.
Compared to 2020, in 2021, the loan portfolio of “BOKT Embafinans” (loans granted to customers) increased by 2 million 39 thousand 790 manats or 8.5% and reached 26 million 1 thousand 713 manats. Last year, the total assets of “BOKT Embafinans” increased by 4.6% to 32 million 418 thousand 700 manats.