“BOKT Embafinans” uğurlarını davam etdirir, ötən ilin xalis mənfəəti artıb
“BOKT Embafinans” QSC 2021-ci ili 3 milyon 335 min 610 manat xalis mənfəət ilə başa vurub. QSC 2020-ci ili 2milyon 829 min 413 manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “BOKT Embafinans”ın xalis mənfəəti 506 min 197 manat və ya 17,9% artıb.
Marja.az təşkilatın audit olunmuş maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, ötən il “BOKT Embafinans”ın faiz gəlirləri 9 milyon 626 min 587 manat, haqq va komissiya gəlirləri 177 min 549 manat təşkil edib. 2020-ci ildə təşkilatın faiz gəlirləri 10 milyon 88 min 437 manat, haqq va komissiya gəlirləri isə 217 min 166 manat təşkil etmişdi. Faiz, inzibati xərclərinin və kredit zərərləri üzrə ehtiyata ayırmanın azalması hesabına “BOKT Embafinans”ın xalis mənfəətində artım baş verib.
Ötən il “BOKT Embafinans”ın cəmi gəlirləri 9 milyon 804 min 136 manat, cəmi xərcləri isə 6 milyon 468 min 526 manat təşkil edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2020-ci ildə şirkətin cəmi gəlirləri 10 milyon 331 min 103 manat, cəmi xərcləri 7 milyon 501 min 690 manat təşkil etmişdi.
2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “BOKT Embafinans”ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 2 milyon 39 min 790 manat və ya 8,5% artaraq 26 milyon 1 min 713 manata çatıb. Ötən il “BOKT Embafinans”ın cəmi aktivləri isə 4,6% artaraq 32 milyon 418 min 700 manata yüksəlib.

Эмбафинанс продолжает успехи, чистая прибыль прошлого года увеличилась
ЗАО “БОКТ Эмбафинанс” завершило 2021 год с чистой прибылью в размере 3 млн 335 тыс. 610 манатов. QSC завершил 2020 год с чистой прибылью в размере 2 миллионов 829 тысяч 413 манатов. Так, по сравнению с 2020 годом чистая прибыль BOKT Embafinans в 2021 году увеличилась на 506 тысяч 197 манатов или на 17,9%.
Ссылаясь на проверенные финансовые показатели организации, Marja.az сообщает, что в прошлом году процентный доход BOKT Embafinans составил 9 миллионов 626 тысяч 587 манатов, а комиссионный доход – 177 тысяч 549 манатов. В 2020 году процентный доход организации составил 10 миллионов 88 тысяч 437 манатов, комиссионный доход – 217 тысяч 166 манатов. Произошло увеличение чистой прибыли “БОКТ Эмбафинанс” за счет снижения процентных, административных расходов и резерва на возможные потери по ссудам.
В прошлом году общий доход “BOKT Embafinans” составил 9 миллионов 804 тысячи 136 манатов, а общие расходы – 6 миллионов 468 тысяч 526 манатов. Для сравнения отметим, что в 2020 году общий доход компании составил 10 миллионов 331 тысяча 103 маната, а общие расходы – 7 миллионов 501 тысяча 690 манатов.
По сравнению с 2020 годом, в 2021 году кредитный портфель “БОКТ Эмбафинанс” (кредиты, выданные клиентам) увеличился на 2 миллиона 39 тысяч 790 манатов или на 8,5% и достиг 26 миллионов 1 тысяча 713 манатов. В прошлом году совокупные активы “BOKT Embafinans” увеличились на 4,6% до 32 миллионов 418 тысяч 700 манатов.