“Embafinans” kreditləşməni artırıb – TƏŞKİLATIN MALİYYƏ VƏZİYYƏTİ AÇIQLANDI
Bank Olmayan Kredit Təşkilatı “Embafinans” QSC 2022-ci lin 9 ayını (yanvar-sentyabr) 2 milyon 709 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.”Embafinans”ın xalis mənfəəti 2022-ci lin 9 ayında 2021-ci ilin 9 ayı ilə müqayisədə 7% artıb. Kredit təşkilatı ötən ilin yanvar-sentyabr dövrünü 2 milyon 529 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja.az Təşkilatın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki,”Embafinans”ın faiz gəlirləri 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin 9 ayı ilə müqayisədə 10% artaraq 6 milyon 372 min manat, haqq və komissiya gəlirləri isə 4% azalaraq 1 milyon 312 min manat təşkil edib.
“Embafinans”ın faiz xərcləri 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin 9 ayı ilə müqayisədə 6% artaraq 1 milyon 402 min manat, haqq və komissiya xərcləri 35% artaraq 484 min manat, inzibati və digər əməliyyat xərcləri 4% artaraq 2 milyon 412 min manat təşkil edib.
Beləliklə, Təşkilatın gəlirlərinin 509 min manat artmasına qarşılıq xərcləri 285 min manat artıb. Nəticədə, vergidən əvvəlki mənfəətdə 224 min manat artım yaranıb.
“Embafinans”ın cəmi aktivləri 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin eyni dövrü müqayisədə 5% artaraq 41 milyon 657 min manata yüksəlib.
“Embafinans”ın kredit portfeli (müştərilərdəki cəmi kreditlər) 2022-ci ilin 9 ayında 2021-ci ilin eyni dövrü müqayisədə 24% artaraq 37 milyon 627 min manata çatıb.
30 Sentyabr 2022-ci il tarixində “Embafinans” 15 milyon 762 min manat məcmu kapitala malik olub. Təşkilat 30 Sentyabr 2021-ci il tarixində 16 milyon 783 min manat məcmu kapitala malik idi.

“Эмбафинанс” увеличил кредитование – РАСКРЫТО ФИНАНСОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ ОРГАНИЗАЦИИ
Небанковская кредитная организация ЗАО «Эмбафинанс» завершила 9-й месяц 2022 года (январь-сентябрь) с чистой прибылью в размере 2 млн 709 тыс. манатов, увеличившись на 7%. Кредитная организация завершила январь-сентябрь прошлого года с чистой прибылью в размере 2 миллионов 529 тысяч манатов.
Как сообщает Marja.az со ссылкой на финансовые отчеты организации, процентный доход “Эмбафинанс” за 9 месяц 2022 года по сравнению с 9 месяцем 2021 года увеличился на 10% до 6 млн 372 тыс. манатов, а комиссионный доход уменьшился на 4% до 1 млн. Это было 312 тысяч манатов.
Процентные расходы «Эмбафинанс» в 9 месяце 2022 года по сравнению с 9 месяцем 2021 года выросли на 6% до 1 млн 402 тыс. манатов, комиссионные расходы выросли на 35% до 484 тыс. манатов, административные и другие операционные расходы увеличились на 4% до 2 млн. Это было 412 тысяч манатов.
Таким образом, расходы Организации выросли на 285 тысяч манатов взамен увеличения ее доходов на 509 тысяч манатов. В результате прибыль до налогообложения увеличилась на 224 тысячи манатов.
Совокупные активы “Эмбафинанс” в 9 месяце 2022 года увеличились на 5% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года и достигли 41 млн 657 тыс. манатов.
Кредитный портфель “Эмбафинанс” (сумма кредитов клиентам) в 9 месяце 2022 года увеличился на 24% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года и достиг 37 миллионов 627 тысяч манатов.
На 30 сентября 2022 года общий капитал «Эмбафинанс» составлял 15 миллионов 762 тысячи манатов. На 30 сентября 2021 года общий капитал организации составлял 16 миллионов 783 тысячи манатов.
ЗАО БОКТ “Эмбафинанс” предлагает потребительские и бизнес-кредиты на выгодных условиях, с индивидуальным подходом к каждому клиенту и минимальными сроками оформления.